Jump to content

Forcat e Armatosura të Filipineve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Filipineve (FAF) janë forcat ushtarake të Filipineve. Ato përbëhen nga tre degë kryesore të shërbimit, Ushtria, Forca Ajrore dhe Marina (përfshirë Trupat e Marinës). Presidenti i Filipineve është Komandanti i Përgjithshëm i FAF-së dhe formon politikën ushtarake me Departamentin e Mbrojtjes Kombëtare, një departament ekzekutiv që vepron si organi kryesor nga i cili kryhet politika ushtarake, ndërsa Shefi i Shtabit të Armatosur Forcat e Filipineve shërbejnë si komandanti i përgjithshëm dhe oficeri më i lartë në FAF-në.

E themeluar në bazë të Aktit të Mbrojtjes Kombëtare të vitit 1935, ndërsa gjurmonte rrënjët e saj në Ushtrinë Revolucionare Filipine, FAF-ja ka luajtur një rol integral në historinë e vendit. FAF-ja ka qenë gjithashtu e përfshirë në konflikte të ndryshme, të tilla si lufta kundër rebelimit kundër Partisë Komuniste të Filipineve (PKF) dhe organizatave të saj të bashkangjitura, Ushtria e Re Popullore (URP) dhe Fronti Demokratik Kombëtar i Filipineve (FDF) dhe operacionet kundër terroristëve islamikë lokalë në Mindanao. FAF-ja ka qenë gjithashtu pjesë e operacioneve të ndryshme paqeruajtëse në mbarë botën, si pjesë e kontributit të saj në Kombet e Bashkuara. [1] Aktualisht, shërbimi ushtarak është tërësisht vullnetar. [2]

Si rezultat i zvogëlimit të numrit të rebelëve komunistë aktivë dhe grupeve xhihadiste në vitet 2020, FAF-ja ka zhvendosur fokusin e saj kryesor nga trajtimi i kërcënimeve të brendshme si kryengritja dhe terrorizmi lokal në mbrojtjen e territorit të Filipineve nga kërcënimet e jashtme. [3]

  1. ^ "PBBM cited by UN in ASEAN meet on his advocacy on youth, peace, security". PIA. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Central Intelligence Agency. "The World Factbook: Military Service Age and Obligation". Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2007. Marrë më 28 shkurt 2016. 17–23 years of age (officers 20–24) for voluntary military service; no conscription; applicants must be single male or female Philippine citizens with either 72 college credit hours (enlisted) or a baccalaureate degree (officers) (2013) {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Internal security gains allow AFP to shift to external defense". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)