Forcat e Armatosura të Republikës së Kinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të ROC.

Forcat e Armatosura të Republikës së Kinës (中華民國國軍; të njohura gjithashtu si Forcat e Armatosura ROC) janë forcat e armatosura të Tajvanit. Ato përbëhen nga Ushtria, Marina (përfshirë Trupat Detare), Forcat Ajrore dhe Forcat e Policisë Ushtarake. Ushtria është nën kontrollin civil të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare, një agjenci në nivel kabineti e mbikëqyrur nga Juani Legjislativ.

E njohur më parë si Ushtria Revolucionare Kombëtare (NRA), ajo u riemërua si Forcat e Armatosura të Republikës së Kinës në vitin 1947 për shkak të zbatimit të Kushtetutës së saposhpallur të Republikës së Kinës.[1] Ajo u referua gjithashtu historikisht si Forcat e Armatosura Kombëtare Kineze (CNAF) përpara krijimit të Republikës Popullore të Kinës në territorin kinez dhe humbjes graduale të njohjes ndërkombëtare në vitet 1970 nga Kombet e Bashkuara dhe shumë vende, duke përfshirë mbylljen e ROC. aleat, Shtetet e Bashkuara.

Deri në vitet 1970 dhe drejt fundit të ligjit ushtarak, misioni kryesor i ushtrisë ishte që ROC të rimarrë përfundimisht Kinën kontinentale nga Republika Popullore e Kinës (PRC) e kontrolluar nga komunistët përmes fushatave të tilla si Projekti i Lavdisë Kombëtare. Misioni kryesor aktual i ushtrisë është mbrojtja e ishujve që mbeten nën kontrollin e ROC, kundër një pushtimi të mundshëm ushtarak nga Ushtria Çlirimtare Popullore (PLA) e PRC, e cila shihet si kërcënimi mbizotërues për ROC[2][3] në mosmarrëveshjen e vazhdueshme. mbi statusin e paqartë politik të Tajvanit që daton nga fundi de fakto i Luftës Civile Kineze në 1949.

ROCAF ka një forcë aktive të përafërt prej mbi 200,000 personeli me kohë të plotë dhe është në gjendje të mobilizojë mbi 2.3 milionë rezervistë në rast nevojash kombëtare ose një lufte në shkallë të plotë. Ajo gjithashtu ka një grup të madh rekrutësh, me çdo shtetas mashkull të përshtatshëm të ROC që duhet të shërbejë një vit kur të mbushë moshën ushtarake 18 vjeç.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Assembly (制憲國民大會) (1946-12-25). "Clause 138". 中華民國憲法 [Constitution of the Republic of China] (në kinezishte tradicionale). Nanjing: National Assembly. Arkivuar nga origjinali më 2014-07-26. Marrë më 2014-01-14. 全國陸海空軍,須超出個人、地域及黨派關係以外,效忠國家,愛護人民。(English translation: The land, sea and air forces of the whole country shall be above personal, regional, or party affiliations, shall be loyal to the state, and shall protect the people.) {{cite book}}: Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)
  2. ^ "2004 National Defense White Paper" (PDF). ROC Ministry of National Defense. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 shtator 2006. Marrë më 2006-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2004 National Defense Report" (PDF). ROC Ministry of National Defense. 2004. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 mars 2006. Marrë më 2006-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)