Jump to content

Forcat e Armatosura të Republikës së Koresë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Forcave të Armatosura të Republikës së Koresë.

Forcat e Armatosura të Republikës së Koresë (Koreanisht: 대한민국 국군; Hanja: 大韓民國國軍; RR: Daehanminguk Gukgun; fjale-per-fjale. Ushtria Kombëtare e Republikës së Koresë), të njohura gjithashtu si Forcat e Armatosura të Koresë së Jugut, janë Forcat e Armatosura të Koresë së Jugut. Forcat e Armatosura të ROK-ut janë një nga forcat e armatosura më të mëdha dhe më të fuqishme në botë me një personel të raportuar prej 3,600,000 në 2022 (500,000 aktivë dhe 3,100,000 rezervë).[1][2]

Forcat e Armatosura të Republikës së Koresë i kanë rrënjët që nga themelimi i Republikës Koreane në vitin 1919 ku krahu i saj i armatosur u quajt Ushtria Çlirimtare Koreane dhe zhvilloi luftë kundër pushtimit japonez duke kryer ofensiva në shkallë të gjerë, atentate, bombardime, sabotazhe, dhe misionet e kërkim-shpëtimit. E themeluar zyrtarisht në vitin 1948, pas krijimit të qeverisë së Republikës së Koresë pas çlirimit të Koresë në vitin 1945. Forcat ushtarake të Koresë së Jugut janë përgjegjëse për ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të shtetit dhe gjithashtu angazhohen në operacione paqeruajtëse, humanitare dhe në përpjekjet e ndihmës në fatkeqësi botëror.

  1. ^ "Public Notebook" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2023-02-16. Marrë më 2023-02-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Largest armies in the world by personnel 2020". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)