Jump to content

Forcat e Armatosura të Uzbekistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Republikës së Uzbekistanit (FARU), është emri i forcave të armatosura të Uzbekistanit, të përbëra nga Forcat Tokësore dhe nga Forcat e Mbrojtjes Ajrore në varësi të ministrisë së mbrojtjes. Njësitë paraushtarake përfshijnë Gardën Kombëtare, [1] një Shërbimi Kufitar [2] dhe një Forcë Lumi. Raportohet të jetë ushtria më e madhe dhe më e fortë në Azinë Qendrore. [3]

"Vendi ka filluar gjithashtu të profesionalizojë ushtrinë e tij, një përpjekje që ka vetëm sukses të kufizuar dhe mbështetje të çrregullt të qeverisë. Por edhe në Uzbekistan, këto ndryshime përfaqësojnë thjesht një fillim modest dhe shumica e përfitimeve janë të përqendruara në disa formacione elitare, me gatishmëri më të lartë, në vend që të zbatohen në mënyrë uniforme për të gjithë forcën. Ushtria e Uzbekistanit është mjerisht e papërshtatshme, por është shumë më superiore se fqinjët e saj." [4]

  1. ^ John Pike. "Uzbekistan- Army". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2021. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Today.Az » Politics » Uzbekistan would prefer to be policeman of Central Asia: expert". Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ McDermott, JSMS, 2002, p.30