Fort Knox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendndodhja e Fort Knox në Kentaki.

Fort Knox është një instalim i Ushtrisë së Shteteve të BashkuaraKentaki, në jug të Louisville dhe në veri të Elizabethtown. Ai është ngjitur me depozitën e shufrave të Shteteve të Bashkuara, i cili përdoret për të strehuar një pjesë të madhe të rezervave zyrtare të arit të Shteteve të Bashkuara dhe me të cilin shpesh ngatërrohet. Baza 440 km2 mbulon pjesë të qarqeve Bullitt, Hardin dhe Meade. Aktualisht mban Qendrën e Ekselencës së Burimeve Njerëzore të Ushtrisë, duke përfshirë Komandën e Burimeve Njerëzore të Ushtrisë. Është emëruar për nder të Henry Knox, Shefi i Artilerisë në Luftën Revolucionare Amerikane dhe Sekretari i parë i Luftës i Shteteve të Bashkuara.

Për 60 vjet, Fort Knox ishte shtëpia e Qendrës së Armaturës së Ushtrisë së SHBA dhe Shkollës së Armëve të Ushtrisë së SHBA-së dhe u përdor si nga Ushtria ashtu edhe nga Trupat Detare për të trajnuar ekuipazhet në tanket amerikane të asaj kohe; i fundit ishte tanku kryesor i betejës M1 Abrams. Historia e kalorësisë dhe forcave të blinduara të ushtrisë amerikane, dhe e karrierës së gjeneralit George S. Patton, shfaqet në Muzeun e Gjeneralit George Patton në terrenin e Fort Knox.

Në vitin 2011, Shkolla e Armëve të Ushtrisë Amerikane u zhvendos në Fort Benning, Gjeorgji, ku ndodhet edhe Shkolla e Këmbësorisë. Në vitin 2014, Komanda e Kadetëve të Ushtrisë Amerikane u zhvendos në Fort Knox dhe i gjithë trajnimi veror për kadetët ROTC tani zhvillohet atje.

Më 16 tetor 2020, V Corps u riaktivizua në Fort Knox, pak më shumë se shtatë vjet pasi ngjyrat u vendosën për herë të fundit në Wiesbaden, Gjermani në korrik 2013.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]