Foto Strakosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Foto Strakosha.JPG

Foto Strakosha lindi më 29 mars 1965 ne Memaliaj. Ai ishte portier i kombëtares shqiptare të futbollit dhe ishte kapiten i saj. Ka luajtur 72 ndeshje me kombëtaren, 29 ndeshje miqësore, 24 ndeshje kualifikuese për kupën e botës, 28 për atë Evropian, të ndryshme 1. Ndeshjen e tij të parë me ekipin Kombëtar e luajtur në moshën 25 vjeçare e 62 ditë më 30 maj 1990, dhe të fundit në moshën 39 vjeç e 198 ditë, më 13 tetor 2004. Gjithsej me ekipin Kombëtar ka luajtur 14 vjet e 136 ditë. Skuadrat ku ka luajtur: Minatori,Dinamo, Pas Janina, Ethnikos i Pireut, Olimpiakos, Panionios, Jonikos, Kalithea, Ethnikos Asteras, Prodheftiqi. Titujt me klubet:Kampion i Shqipërisë me Dinamon '90, Fitues i Kupës të Shqipërisë me Dinamon '89, '90, Fitues i Superkupës së Shqipërisë me Dinamon '90, Kampion i Greqisë me Olimpiakosin '97, Fitues i Kupës të Greqisë me Panionios '98