Francesk Xavier Bluto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francesc Xavier Bultó
Të dhënat personale
Lindi më: 17 maj 1912
Lindi në: Barcelonë
Vdiq më: 3 gusht 1998
Vdiq në: Barcelonë
Profesioni: Inxhinier

Francesk Xavier Bulto Markez (Francesc Xavier Bultó) (17 maj 1912[1] – 3 gusht 1998)[2] , u njohur si Paco Bultó (Pako Bulto), ishte një biznesmen katalunas, themelues i Monetsa Hona-s (me Peter Permanyer-in) dhe Bultaco-s[3]. Ai lindi në një familje borgjeze katalunase që i përkushtohej tekstilit.[4] Ai njihet si inxhinier i motoçikletave dhe dizajner.[5]

Në kompaninë e parë, Permanjeri ishte biznesmeni dhe menaxheri, dhe Bluto kishte përvojë me motoçikleta. Ata prodhuan motoçikleta me motor me dy goditje, të cilat i tejkaluan ato angleze me katër goditje. Në vitin 1958, qeveria spanjolle kërkoi disa ndërprerje nga industria dhe Permanjeri donte ta braktiste degën e sportit të motoçikletave. Bulto shpiki moton e tij të famshme “tregu ndjek flamurin katror” dhe e la kompaninë. Së bashku me disa të punësuar ai themeloi ndërmarrjen e tij të quajtur Bultaco. Modeli i parë, Bultaco Tralla 101, doli në shitje në vitin 1959. Motoçikletat u fabrikuan në fermën e familjes Bluto dhe fëmijët e tij kaluan të gjitha testet e vozitjes për çdo prototip.[6]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herreros 1998: «1945: Cataluña» p. 94-98
  2. ^ La Vanguardia, red. (5 gusht 1998). "Necrológicas. Don Francisco X. Bultó Marqués" (PDF). Hemeroteca. Marrë më 10 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Freixa, Elena (13 mars 2011). "Catalunya, bressol d'èxits de dues rodes". Edició de Premsa Periòdica ARA, SL. núm. 104. Barcelona: Diari Ara. fq. 30–31. Marrë më 14 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Historia de Ossa". tumotoverde.com. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2012. Marrë më 29 mars 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pi, Pere (1 korrik 2012). "45. El senyor Bultó". No tinc 200 anys. Les vivències de Pere Pi. Barcelona: Autoedition (Service Point). fq. 79–80. ISBN 9788461590353. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Motocicletas que perviven en el recuerdo". El Periodico del Motor. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2014. Marrë më 29 mars 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)