Francisca Ashietey-Odunton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Francisca Ashietey-Odunton është gazetare dhe prezantuese nga Gana. Ajo është aktualisht Drejtoresha e Përgjithshme e Korporatës së Transmetimit të Ganës. [1]

Jeta e herëshme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Francisca Ashietey-Odunton mbaroi Shkollën e Lartë Aburi Girls për studimet saj të nivelit të zakonshëm dhe të avancuar. Ajo shkoi në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë Kwame Nkrumah ku mori një diplomë Bachelor të Arteve në Shkencat Sociale me një studim të lartë në Anglisht.

Ashietey-Odunton është një juriste me 16 vjet eksperiencë, pasi u ftua në Bar të Ganës pas marrjes së LLB-së nga Shkolla Juridike e Ganës në vitin 1997. Ajo mban një diplomë master nga London School of Econimics. Ajo është gjithashtu e diplomuar në Universitetin e Kombeve të Bashkuara në Tokio, Japoni. [2]


Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Francisca Ashietey-Odunton ka mbi 20 vjet eksperiencë si një preyantuse me Korporatën Transmetuese të Ganës. Ajo u bashkua me Gana Broadcasting Corporation në vitin 1990 si një asistente e lartë e prodhimit i bashkangjitur në Divizionin e Prodhimit ku ajo punoi në programe të ndryshme duke përfshirë Kyekyekule, Children's Own , 'Adult Education' 'dhe' 'Country Music' '. Ajo ishte gjithashtu një prezantues televiziv. Ajo u rrit në rangje si producent dhe drejtor, pas së cilës ajo u transferua në redaksinë e televizionit në vitin 1994. Ajo shërbeu në poyicione të ndryshme atje si lexuese lajmesh, redaktore dhe korrespondente presidenciale për tetë vjet. Më vonë ajo u bë Kryeredaktore dhe u transferua në divizionin ligjor si Zyrtare i Lartë Ligjore. Ashietey-Odunton ka mbuluar konferenca ndërkombëtare, duke përfshirë Samitin e Bashkimit Afrikan, Samitin Ecowas dhe Samitin Botëror të Ushqimit. [3][4]

Ajo u emërua për herë të parë Zëvendësdrejtoresha e Përgjithshëm i Përgjithshme e Korporatës së Transmetimit të Ganës në nëntor 2013. [5] Më pas, ajo u bë Drejtoreshë e Përgjithshme e Gjeneral Broadcasting Corporation në Maj, 2016. [6]

Jeta personal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashietey-Odunton është e martuar dhe ka dy fëmijë.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Former newscaster appointed acting D-G of GBC". www.pulse.com.gh. pulse.com.gh. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Francisca Ashitey competent for GBC job – Kate Addo". www.ghanaweb.com. Ghanaweb.com. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Francisca Ashietey Odunton is new Deputy Director General of GBC". www.myjoyonline.com. Multimedia Group. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Committee set up to provide mechanisms for online child protection". www.graphic.com.gh. Graphic Communications Group Limited. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "PICTURED: Fmr. Newscaster Francisca Ashietey Odunton Is New Deputy Director General Of GBC". www.peacefmonline.com. Peacefmonline.com. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NMC appoints Francisca Ashietey-Odunton acting D-G of GBC". www.graphic.com.gh. Graphic Communications group Limited. Marrë më 20 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)