Franco Albanesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Franco Albanesi (Roma, 9 gusht 1962) është një ish futbollist italian i futsallit dhe trajner i futbollit italian.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franco Albanesi ka luajtur në rolin e lojtarit në fushë, ku ai luajti 26 ndeshje për kombëtaren italiane, duke shënuar tetë gola. Njohja më e lartë në karrierën e tij ishte pjesëmarrja me ekipin kombëtar të futbollit të Italisë në Kampionatin Botëror të Futsalit FIFA 1989 ku kombëtarja blu arriti në raundin e dytë, duke mbetur më pas jashtë gjysmëfinales në grup me Holandën, Belgjikën dhe Hungarinë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Statistiche Divisionecalcioa5.it". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "L'Italia ai Mondiali 1989 su FIFA.com". Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2012. Marrë më 24 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)