Frankie Manning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frankie Manning

Frankie Manning (26 maj 1914 - 27 prill 2009) ishte një balerin amerikan, instruktor dhe koreograf. Manning konsiderohet si një nga themeluesit e Lindy Hop, një formë energjike e stilit të vallëzimit të xhazit të njohur si swing.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manning lindi në 1914 në Jacksonville, Florida. Pasi prindërit e tij u ndanë në moshën 3 vjeç, ai u transferua në Harlem me nënën e tij, e cila ishte një balerin.

Manning filloi të vallëzonte si fëmijë. Nëna e Manning e dërgoi atë të kalonte verën me babanë, tezen dhe gjyshen në fermën e tyre në Aiken, Karolina e Jugut.

Të Shtunave, fermerët dhe vendasit vinin në fermë për të luajtur muzikë në verandën e përparme me harmonikë dhe bas vaskë. Gjyshja e Manning e inkurajoi Frankie të kërcente me të tjerët.

Në Tetor 1927, Manning shikoi Sallën e Rilindjes & Kazinos. Duke parë nga ballkoni, ai ishte i befasuar kur pa nënën e tij duke vallëzuar stile zyrtare të ballroomit si foxtrot dhe vals, pasi e kishte parë vetëm atë të vallëzonte më parë në një stil shumë më të lirshëm dhe rastësor në lagjen “ahengje me qira”.

Manning filloi të dëgjonte regjistrime në një Victrola në dhomën e tij të gjumit dhe do të praktikonte vallëzimin me një fshesë ose një karrige.

Kur ishte më i rritur, ai filloi të shkonte në Harlem Savoy Ballroom, salla e vetme e integruar e ballove në Nju Jork.

Ai frekuentoi Savojën në vitet 1930, duke u bërë përfundimisht një balerin në elitën dhe prestigjiozen "Këndi i Katit", një cep i dyshemesë së vallëzimit ku u zhvilluan ekspozita dhe gara të improvizuara. Gjatë një konkursi vallëzimi në 1935, Manning dhe partneri i tij, Frieda Washington, performuan të parën “ajrore” në një konkurs vallëzimi “swing” kundër George Snowden, shpikësit të termit Lindy Hop, dhe partneri i tij, Big Bea. Hapa ajrore që ai interpretoi ishte një "roll back to back" dhe u kërcye ndërsa Chick Webb luajti "Down South Camp Meeting" me kërkesën e Manning.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1935, Herbert White organizoi valltarët kryesorë të Savoy Ballroom Lindy Hop në një grup shfaqjesh profesionale që përfundimisht u quajt Whitey's Lindy Hoppers. Manning krijoi rutinat e para të ansamblit të trupës dhe funksionoi si koreograf i grupit "de facto", edhe pse pa atë titull. Trupa vizitoi shumë dhe bëri disa filma. Ndërsa me Whitey's, Manning vallëzoi me Norma Miller, e cila u bë e njohur si Mbretëresha e Swing. Lindy Hoppers e Whitey u shpërbë në Lufta e Dytë Botërore kur shumë nga valltarët meshkuj hynë në forcat e armatosura. Vetë Manning shërbeu në SHBA Ushtri. Pas luftës, në 1947, Manning krijoi një grup të vogël shfaqjesh të quajtur Kongaroos. Kur Kongarosët u shpërndanë në 1955, Manning u vendos në heshtje në një karrierë me Shërbimi Postar i Shteteve të Bashkuara.

Kthehuni te Lindy Hop[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1982, Al Minns, një ish -anëtar i Whitey's Lindy Hoppers, filloi të mësonte Lindy Hop në Qendrën e Vallëzimit Sandra Cameron. Para se të vdiste në 1985, ai u tha studentëve të tij se Manning, një anëtar tjetër i mbijetuar i Lindy Hoppers i Whitey, gjithashtu jetonte në New York City.

Në 1986, balerinët Erin Stevens dhe Steven Mitchell kontaktuan Manning dhe i kërkuan që t'i mësonte Lindy Hop. Mitchell dhe Stevens u kthyen në Kaliforni dhe ndihmuan në përhapjen e Lindy Hop në Bregun Perëndimor dhe zona të tjera të SHBA Po atë vit, Lennart Westerlund kontaktoi Manning dhe e ftoi në Suedi për të punuar me The Rhythm Hot Shots. Manning udhëtoi në Suedi në 1987 dhe kthehej atje çdo vit nga 1989 e tutje për të dhënë mësim në Kampi i Vallëzimit Herräng. Më vonë Manning gjithashtu do të jepte mësim Ryan Francois, i cili do të ndihmonte në prezantimin e Lindy Hop tek auditori britanik.

Vitet e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sapo vallëzimi me ritëm dhe ringjallja e Lindy Hop filloi në fund të viteve 1980, Manning mësoi Lindy Hop në të gjithë botën, duke u shfaqur herë pas here me Norma Miller. Ndonjëherë, punëtoritë e vallëzimit e kthejnë atë në vendet ku nuk kishte qenë në dekada. Për shembull, Manning vizitoi për herë të parë Melburn, Australi në vitin 1939 për të performuar në Princess Theatre. Ringjallja e lëkundjes dhe Patrulla e Melburnit e kthyen përsëri në 2002; ishte vizita e tij e parë në Melburn në 63 vjet.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një banor i Corona, Queens, Manning vdiq në Manhattan më 27 Prill 2009, në moshën 94 vjeç.

Ai është varrosur në Komplotin Hillcrest në Varrezat Woodlawn në Bronx, Nju Jork.

Fimografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Day at the Races (1937)
 • Radio City Revels (1938)
 • Keep Punching (1939)
 • Hellzapoppin' (1941)
 • Hot Chocolates (1941)
 • Jittering Jitterbugs (1943)
 • Killer Diller (1948)
 • Malcolm X (1992) - koreografi
 • Stompin' at the Savoy (1992) - korografi
 • Jazz: A Film by Ken Burns (2000)
 • Frankie Manning: Never Stop Swinging (2009)