Jump to content

Frano Illia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Frano Illia (Juban, 21 shkurt 1918 - Shkodër, 22 tetor 1997) ka qenë klerik katolik shqiptar, arqipeshkëv i Shkodrës pas rënies së regjimit komunist,[1] mbledhës i kanunitKurbinit që e titulloi Kanuni i Skënderbegut si dhe përkthyes i pjesës ku në veprën Illyricum Sacrum trajtohet historia kishtare brenda territorit të shtetit shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archbishop Franco Illia †". catholic-hierarchy.org (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)