Jump to content

František Rajtoral

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
František Rajtoral
Të dhënat vetjake
Datëlindja12 mars 1986
VendlindjaPříbram, Czechoslovakia
Data e vdekjes23 prill 2017
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniKrahun e djathtë / Mbrojtës
Karriera me të rinjtë
1992–1994Kovohutě Příbram
1994–20041. FK Příbram
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–20051. FK Příbram15(1)
2005–2009FC Baník Ostrava100(12)
2009–2016FC Viktoria Plzeň168(19)
2014Hannover 96 (huazim)7(0)
2016–2017Gaziantepspor12(0)
Karriera ndërkombëtare
2004Republika Çeke U185(0)
2004–2005Republika Çeke U1910(1)
2006–2008Republika Çeke U2115(1)
2012–2014Republika Çeke14(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

František Rajtoral (12 mars 1986 – 23 prill 2017)[1] ishte futbollistë çekë. Ai ishte anëtarë i kombëtares çeke. Ai ka fituar Kupën Çeke me FC Viktoria Plzeň në vitin 2010. Ai ka fituar edhe trofe tjera përfshirë Ligën e Parë Çeke dhe Superkupën Çeke.

Sipas gazetarit Mark Smith, Rajtoral ishte "një nga mesfushorët më të mirë në krahun e djathtë në Republikën Çeke".[2]

Rajtoral ka luajtur në Příbram për një sezon para se të bashkohet në skuadrën FC Baník Ostrava, me të cilin nënshkroi kontratë tre vjeçare në vitin 2005.[3][4]

Rajtoral u bashkua me skuadrën Viktoria Plzeň në vitin 2009. Ai shënoi golën e tij të parë në sezonin 2010-11 kundër FK Mladá Boleslav, por skuadra e tij e humbi ndeshjen 4-3.[5]

Rajtoral luajtin gjysmën e sezonit 2011 në Superkupën Çeke, në ndeshjen e cila Plzeň fitoi në penalltinë kundër Mladá Boleslav. Ai e zëvendësoi Marián Čišovský në minutën e 46-të, në ndeshjen e cila përfundoi 1-1.[6]

Rajtoral u gjetë i vdekur në shtëpinë e tij në Gaziantep, Turqi më 23 prill 2017, pasi nuk ishte në vendin e trajnimit me skuadrën e tij në mëngjes. Autoritetet lokale të hetimit ka deklaruar se futbollisti çek ka bërë vetëvrasje duke u varur.

  1. ^ Gaziantepspor’s Czech striker Rajtoral commits suicide by hanging
  2. ^ "Manchester City in Champions League: Viktoria Plzen profile". BBC Sport. 16 shtator 2013. Marrë më 6 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "František Rajtoral". UEFA. 22 maj 2012. Marrë më 6 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Nováčci zatím v Ostravě bloudí". Mladá fronta DNES. 14 korrik 2005. Marrë më 6 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Dostat čtyři góly? To je moc, věděl po prohře plzeňský obránce Rajtoral". Mladá fronta DNES. 24 tetor 2010. Marrë më 6 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Mistrovská Plzeň získala Superpohár, Boleslav zdolala po penaltách". Mladá fronta DNES. 22 korrik 2011. Marrë më 6 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)