Fred André

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fred André
Fred André (1979).jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes31 maj 1941
Vendi i lindjesHaarlem, Holandë
Data e vdekjes24 janar 2017
Vendi i vdekjesHaarlem, Holandë
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1963-1976SC Telstar328(18)
1976-1979FC Volendam74(2)
Gjithsej402(20)
Ekipet e menaxhuara
1978-1981FC Volendam (ndihmës)
1981-1982SV Zandvoort
1982-1983RKVV DEM
1983-1987SC Telstar
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Fred André (31 maj 1941 – 24 janar 2017).[1] ishte futbollistë dhe menaxher holandezë. Ai ka luajtur si mbrojtës nga fillimi i viteve të 60-ta deri në fund të viteve të 70-ta. Ai ka luajtur në skuadrën SC Telstar nga viti 1963 deri më 1976. Pastaj luajti në skuadrën FC Volendam.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Telstar-icoon Fred André overleden
  2. ^ "Fred André". weltfussball.de. Marrë më 25 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)