Fred Astaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fred Astaire
Astaire, Fred - Never Get Rich.jpg
në "You'll Never Get Rich" (1941)
Informacione personale
Vendlindja Omaha, Nebraska
Vendvdekja Los Angeles, Kaliforni
Bashkëshort(ja) Phyllis Livingston Potter
(1933–1954)
Robyn Smith
(1980–1987)


Fred Astaire (10 maj, 1899 – 22 qershor 1987), lindur si Frederick Austerlitz,[1] ishte një aktor, këngëtar, koreograf dhe kërcimtar amerikan filmash dhe Broduei. Kaarriera e tij në skenë dhe film qe 76 vjet, gjatë të cilës kreu 31 filma muzikalë. U emërtua i pesti në Yjet më të Mëdhenj Meshkuj të të Gjitha Kohërave nga AFI (Instituti Amerikan i Filmit). Ai është i lidhur veçanërisht me Ginger Rogers, me të cilin kreu dhjetë filma.

Gene Kelly, një tjetër inovator në kërcimin në filma, tha se "historia e kërcimit në film fillon me Astaire". Përveç filmit dhe televizionit, shumë kërcimtarë klasikë dhe koreografë, si Rudolf Nureyev, Sammy Davis Jr., Michael Jackson, Gregory Hines, Mikhail Baryshnikov, dhe Jerome Robbins mes tyre, gjithashtu vlerësuan rëndësinë dhe ndikimin e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Billman, Larry (1997). Fred Astaire — A Bio-bibliography. Connecticut: Greenwood Press. ISBN 0-313-29010-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)