Fred Astaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fred Astaire
Astaire, Fred - Never Get Rich.jpg
në "You'll Never Get Rich" (1941)
Emri: Fred Austerlitz
Ditëlindja: 10 maj 1899
Vendlindja: Omaha, Nebraska
Ditëvdekja: 22 qershor 1987
Vendvdekja: Los Angeles, Kaliforni
Bashkëshort(ja): Phyllis Livingston Potter
(1933–1954)
Robyn Smith
(1980–1987)

Fred Astaire (10 maj, 1899 – 22 qershor 1987), lindur si Frederick Austerlitz,[1] ishte një aktor, këngëtar, koreograf dhe kërcimtar amerikan filmash dhe Broduei. Kaarriera e tij në skenë dhe film qe 76 vjet, gjatë të cilës kreu 31 filma muzikalë. U emërtua i pesti në Yjet më të Mëdhenj Meshkuj të të Gjitha Kohërave nga AFI (Instituti Amerikan i Filmit). Ai është i lidhur veçanërisht me Ginger Rogers, me të cilin kreu dhjetë filma.

Gene Kelly, një tjetër inovator në kërcimin në filma, tha se "historia e kërcimit në film fillon me Astaire". Përveç filmit dhe televizionit, shumë kërcimtarë klasikë dhe koreografë, si Rudolf Nureyev, Sammy Davis Jr., Michael Jackson, Gregory Hines, Mikhail Baryshnikov, dhe Jerome Robbins mes tyre, gjithashtu vlerësuan rëndësinë dhe ndikimin e tij.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Larry Billman: Fred Astaire — A Bio-bibliography. Connecticut: Greenwood Press 1997, ISBN 0-313-29010-5