Jump to content

Frederick Frost Blackman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Frederick Frost Blackman (25 korrik 1866 – 30 janar 1947) ishte fiziolog britanik.[1] Ai ka studiuar mjekësinë në spitalin Shën Bartholomew. Në vitet e mëvonshme, ai studioi shkencat natyrale në Universitetin e Kembrixhit dhe u shpërblye si DSc.

Frederick ishte mësues i fiziologjisë bimore në Universitetin e Kembrixhit deri në vitin 1936. Ai vdiq më 30 janar 1947 dhe u varros në Kembrixh së bashku me gruan e tij Elsie (1882 - 1967).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anon (1947). "Frederick Frost Blackman July 25, 1866-January 30, 1947". Plant Physiology. 22 (3): ii–. doi:10.1104/pp.22.3.ii. PMC 405861. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)