Frederik Braun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fredric Brown
U lind më(29-10-1906)tetor 1906, 29 invalid day
Cincinnati, Ohio
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
OccupationNovelist, short story author
Gjinitë letrareMystery, Science fiction, Fantazi
Punët e shquara

Fredric Brown (29 tetor 1906 – 11 mars 1972) ishte një shkrimtar amerikan.[1]

Frederiku kas shkruar roman fantastiko shkencor me emrin Roja . Koherat dhe vendet ku zhvillohet veprimi na cojne ne nje te ardhme te larget . Origjiniliteti i tregimit nuk qëndron në çeshtjen që trajtohet por në kthesen që marrin ngjarjet e fundit, gjë që e detyron lexuesin ta rilexoje tregimin nga një tjetër këndvështrim.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ D. J. McReynolds, "The Short Fiction of Fredric Brown" in Frank N. Magill, (ed.) Survey of Science Fiction Literature, Vol. 4. Englewood Cliffs, NJ: Salem Press, 1979. (pp. 1954–1957). ISBN 9780893561949