Freeman Dyson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Freeman John Dyson FRS (i lindur më 15 dhjetor 1923 - 2020) është fizikant teoricien dhe matematikan. Ai është i njohur për punën e tij në elektrodinamikën kuantike, astronomi dhe inxhinieri bërthamore.[1][2] Ai ka teorizuar disa koncepte që mbajnë emrin e tij, të tilla si Transformimet Dyson, Pemën Dyson, Serit Dyson dhe Sferën Dyson.

Ai është profesor emeritus në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton,  vizitor i Kolegjit Ralston[3] dhe anëtar i Board of Sponsors of the Bulletin of the Atomic ScientistsBordit të Sponsor i Buletinit të Atomike Shkencëtarët.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Scientist wins $1m religion prize". BBC News. 9 maj 2000. Marrë më 2010-05-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dyson, F.J. (1979). Disturbing the Universe, p. 131, "I had finally become an American ... The decision to abjure my allegiance to Queen Elizabeth might have been a difficult one, but the Queen's ministers made it easy for me."
  3. ^ "Ralston College". Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Board of Sponsors Arkivuar 9 maj 2018 tek Wayback Machine. Bulletin of the Atomic Scientists. Retrieved 3 December 2017.