Freeman Dyson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Freeman John Dyson FRS (i lindur më 15 dhjetor 1923) është fizikant teoricien dhe matematikan. Ai është i njohur për punën e tij në elektrodinamikën kuantike, astronomi dhe inxhinieri bërthamore.[1][2] Ai ka teorizuar disa koncepte që mbajnë emrin e tij, të tilla si Transformimet Dyson, Pemën Dyson, Serit Dyson dhe Sferën Dyson.

Ai është profesor emeritus në Institutin për Studime të Avancuara në Princeton,  vizitor i Kolegjit Ralston[3] dhe anëtar i Board of Sponsors of the Bulletin of the Atomic ScientistsBordit të Sponsor i Buletinit të Atomike Shkencëtarët.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Scientist wins $1m religion prize". BBC News. 9 maj 2000. Marrë më 2010-05-02.
  2. ^ Brunet, Stephen (2014). "Women with swords: female gladiators in the Roman world". In Paul Christesen & Donald G. Kyle. A Companion to Sport and Spectacle in Greek and Roman Antiquity. Chichester, West Sussex: Wiley Blackwell. pp. 478–491. doi:10.1002/9781118609965. ISBN 978-1-4443-3952-9.. Disturbing the Universe, p. 131, "I had finally become an American ... The decision to abjure my allegiance to Queen Elizabeth might have been a difficult one, but the Queen's ministers made it easy for me."
  3. ^ "Ralston College". Marrë më 30 janar 2016.
  4. ^ Board of Sponsors. Bulletin of the Atomic Scientists. Retrieved 3 December 2017.