Fresno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fresno
Fresno
Qytet
Pamje nga Fresno.
Pamje nga Fresno.
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 509,039
Emri i banorëveFresnanë
{{{postal_code_type}}}
93650, 93701-12, 93714-18, 93720-30, 93737, 93740-41, 93744-45, 93747, 93750, 93755, 93761, 93764-65, 93771-79, 93786, 93790-94, 93844, 93888
Faqja zyrtarewww.fresno.gov

Fresno është një qytet në Kaliforni, qendra e Qarkut Fresno. Ai është qyteti i pestë më i madh në Kaliforni, dhe i 34-ti në SHBA. Fresno është në qendër të Luginës San Joaquin dhe është qyteti më i madh në Luginën e Qendrore, që përmban Luginën e San Joaquin. Ai është rreth 320km në veri të Los Angeles, dhe 270km në jug të kryeqytetit të shtetit, Sacramento. Emri Fresno vjen nga fjala në gjuhën spanjolle fresno që do të thotë ashe (një lloj shkurre), dhe një degë ashe është në flamurin e qytetit.