Fresno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fresno
Fresno
Qytet
noform
Pamje nga Fresno.
Stema_figura
Emblema e Fresnos
Flag of Fresno, California.svg
Flamuri i Fresnos
Vendndodhja
Fresno is located in SHBA
Fresno
Fresno
Vendodhja e Fresnos në SHBA

Fresno is located in Kaliforni
Fresno
Fresno
Vendodhja e Fresnos në Kaliforni

Koordinatat: 36°45′0″V 119°46′0″P / 36.75000°V 119.76667°P / 36.75000; -119.76667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Fresno
Kryetari i Bashkisë Ashley Swearengin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 210,877 km2
Lartësia 94 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 509.039 banorë
Dendësia 2413 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1872
Vendasit Fresnanë
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 93650, 93701-12, 93714-18, 93720-30, 93737, 93740-41, 93744-45, 93747, 93750, 93755, 93761, 93764-65, 93771-79, 93786, 93790-94, 93844, 93888
Prefiksi 559
Koordinatat 36° 45′ 0″ Veri

119° 46′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fresno.gov

Fresno është një qytet në Kaliforni, qendra e Qarkut Fresno. Ai është qyteti i pestë më i madh në Kaliforni, dhe i 34-ti në SHBA. Fresno është në qendër të Luginës San Joaquin dhe është qyteti më i madh në Luginën e Qendrore, që përmban Luginën e San Joaquin. Ai është rreth 320km në veri të Los Angeles, dhe 270km në jug të kryeqytetit të shtetit, Sacramento. Emri Fresno vjen nga fjala në gjuhën spanjolle fresno që do të thotë ashe (një lloj shkurre), dhe një degë ashe është në flamurin e qytetit.