Friedrich Fröbel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Friedrich Fröbel (Fridrih Frebeli, 21 prill 1782, Obervisbah – 21 qershor 1852, Shvajna) ishte një pedagog i shquar gjerman i cili është marrë në mënyrë aktive me edukimin parashkollor. Ai themeloi kopshtin per lojen dhe lodrat e femijeve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frebeli u lind ne Obervisbah, ishte nga nje familje e varfer, e Ema i vdiq kur ishte femij, pas nje periudhe te gjate vetarsimi ai studioi matematiken, shkencat e natyres dhe filozofine. Studimet i beri me nderprerje ne Universitetin e Jenes te Getingenit dhe te Berlinit. U mor me pune te ndryshme (pylltari, matje tokash me arkitekture) por mbi te gjitha me veprimtari edukative, fillimisht ishe mesues ne shkollen model te Frankfurtit. Kete veprimtari edukative e nderpreu sherbimi i tij ushtarak ne armaten prusiane dhe puna si ndihmes ne Muzeun Mineralogjik te Universitetit te Berlinit. Ne vitin 1816 themeloi nje shkolle ne Grishejm per femkijët parashkollore nga mosha 3-7 vjeqare qe e quajti Instituti Universal Gjerman i Edukimit. Veprimtarine edukative ne kete instutucion e pershkruan ne vepren pedagogjike "Edukata e Njeriut". Perveq kesaj shkroi edhe vepra tjera si "Loja e Nenes" dhe "Kenget e femijeve". Per shkak te qendrimit jo te mire te pushtetit prusian ndaj tij Frebeli ne vitin 1829 shkoi ne Zvicer. [1][2][3]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • An unser deutsches Volk. Erfurt 1820.
 • Durchgreifende, dem deutschen Charakter erschöpfend genügende Erziehung ist das Grund- und Quellbedürfnis des deutschen Volkes. Erfurt 1821.
 • Die Grundsätze, der Zweck und das innere Leben der allgemeinen deutschen Erziehungsanstalt in Keilhau bei Rudolstadt. Rudolstadt 1821.
 • Die allgemeine deutsche Erziehungsanstalt in Keilhau betreffend. Rudolstadt 1822.
 • Über deutsche Erziehung überhaupt und über das allgemeine Deutsche der Erziehungsanstalt in Keilhau insbesondere. Rudolstadt 1822.
 • Fortgesetzte Nachricht von der allgemeinen deutschen Erziehungsanstalt in Keilhau. Rudolstadt 1823.
 • Die Menschenerziehung, die Erziehungs-, Unterrichts- und Lehrkunst, angestrebt in der allgemeinen deutschen Erziehungsanstalt zu Keilhau. Erster Band. Keilhau-Leipzig 1826.
 • Die erziehenden Familien. Wochenblatt für Selbstbildung und die Bildung Anderer. Keilhau-Leipzig 1826.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Frederick M. Logan, Kindergarten and Bauhaus, College Art Journal, Vol. 10, No. 1 (Autumn, 1950), pp. 36–43
 2. ^ "Froebel Archive for Childhood Studies". Studentzone.roehampton.ac.uk. Arkivuar nga origjinali më 2012-07-18. Marrë më 2011-11-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Pestalozzi Froebel Haus Arkivuar 1 prill 2019 tek Wayback Machine, ret. 2 gusht 2015