Jump to content

Frisco, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frisco, Texas
Qytet
Bashkia e qytetit
Bashkia e qytetit
Nofkat: 
Fargo South
Popullsia
 • Gjithsej174.799
{{{postal_code_type}}}
75033-75036, 75068, 75071
Faqja zyrtarewww.friscotexas.gov

Frisco është qytet në qarqet Collin dhe Denton, Texas në SHBA. Sipas 1 maj 2018, qyteti ka pasur 174,799 banorë.[1] Frisco ishte qyteti ku rritja e popullsisë ishte më i shpejtë prej vitit 2000 deri më 2009.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

67% e familjeve ishin çiftë të martuar që jetonin së bashku, 8.1% kishin një femër pa burra të pranishëm dhe 21.7% ishin jo familjarë. 17.5% e të gjitha familjeve përbëheshin nga individë dhe 2.8% kishin vetëm një person që jetonte vetëm që ishte 65 vjeç ose më i vjetër. 51.7% e familjeve kishin fëmijë nën 18 vjeç që jetonin me ta.

Shpërndarja e moshës është 33.3% nën moshën 18 vjeç, 4.9% nga 18 në 24, 13.9% nga 25 në 34, 22.5% nga 35 në 44, 20.0% nga 45 në 64 dhe 5.4% që ishin 65 vjeç ose më të vjetër. Mosha mesatare ishte 33.9 vjet.

Çmimi mesatar për një shtëpi të re në Frisco është 500,000 dollarë, me shumë shtëpi që kushtojnë miliona. Frisco është bërë një nga periferitë më të pasura pasura në Teksas të Veriut.

Që nga 2014, Frisco është qyteti i dytë më i shpejtë në rritje në SHBA me 6.5% në vit.[2] Në Maj 2017, Zyra e Regjistrimit të SHBA raportoi se Frisco ishte qyteti i dytë më i shpejtë në rritje në Shtetet e Bashkuara. Ajo kishte një normë rritjeje 6.2% midis 2015 dhe 2016.[3]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frisco është vend i rajoni subtropikal i lagësht. Merr 990,6 mm (39 inç) shi në vit. Mesatarisht, në qytet ka 230 ditë me diell në vit. Korriku më e larta është rreth 96 gradë. Janari më e ulëta është 33 gradë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Demographics". friscotexas.gov. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2017. Marrë më 29 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tax Change On Mortgages Could Shake Up The Housing Market". www.teamforddfw.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mary Bowerman (25 maj 2017). "The Census Bureau shows the fastest-growing cities in the U.S. are ..." USA Today. Marrë më 18 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)