Frisco, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frisco
Qytet
Njohur si Fargo South
noform
Bashkia e qytetit
Stema_figura
Stema
Flag of Frisco, Texas.png
Flamuri
Vendndodhja
Frisco is located in SHBA
Frisco
Frisco
Vendodhja e Frisco në SHBA

Frisco is located in Teksas
Frisco
Frisco
Vendodhja e Frisco në Teksas

Koordinatat: 33°8′29″V 96°48′47″P / 33.14139°V 96.81306°P / 33.14139; -96.81306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Collin, Denton
Kryetari i Bashkisë Jeff Cheney
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161.6 km2
 •  tokësore 160.1 km2
 •  ujore 1.5 km2
Lartësia 157 m (m.n.d.)
Popullsia 174,799 banorë (1 maj 2018)
Dendësia 1,050,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 maj 1718
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 75033-75036, 75068, 75071
Prefiksi 972, 469, 214
Koordinatat 33° 8′ 29″ Veri

96° 48′ 47″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.friscotexas.gov

Frisco është qytet në qarqet Collin dhe Denton, Texas në SHBA. Sipas 1 maj 2018, qyteti ka pasur 174,799 banorë.[1] Frisco ishte qyteti ku rritja e popullsisë ishte më i shpejtë prej vitit 2000 deri më 2009.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

67% e familjeve ishin çiftë të martuar që jetonin së bashku, 8.1% kishin një femër pa burra të pranishëm dhe 21.7% ishin jo familjarë. 17.5% e të gjitha familjeve përbëheshin nga individë dhe 2.8% kishin vetëm një person që jetonte vetëm që ishte 65 vjeç ose më i vjetër. 51.7% e familjeve kishin fëmijë nën 18 vjeç që jetonin me ta.

Shpërndarja e moshës është 33.3% nën moshën 18 vjeç, 4.9% nga 18 në 24, 13.9% nga 25 në 34, 22.5% nga 35 në 44, 20.0% nga 45 në 64 dhe 5.4% që ishin 65 vjeç ose më të vjetër. Mosha mesatare ishte 33.9 vjet.

Çmimi mesatar për një shtëpi të re në Frisco është 500,000 dollarë, me shumë shtëpi që kushtojnë miliona. Frisco është bërë një nga periferitë më të pasura pasura në Teksas të Veriut.

Që nga 2014, Frisco është qyteti i dytë më i shpejtë në rritje në SHBA me 6.5% në vit.[2] Në Maj 2017, Zyra e Regjistrimit të SHBA raportoi se Frisco ishte qyteti i dytë më i shpejtë në rritje në Shtetet e Bashkuara. Ajo kishte një normë rritjeje 6.2% midis 2015 dhe 2016.[3]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frisco është vend i rajoni subtropikal i lagësht. Merr 990,6 mm (39 inç) shi në vit. Mesatarisht, në qytet ka 230 ditë me diell në vit. Korriku më e larta është rreth 96 gradë. Janari më e ulëta është 33 gradë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Demographics". friscotexas.gov. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2017. Marrë më janar 29, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tax Change On Mortgages Could Shake Up The Housing Market". www.teamforddfw.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mary Bowerman (25 maj 2017). "The Census Bureau shows the fastest-growing cities in the U.S. are ..." USA Today. Marrë më 18 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)