Fukushima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fukushima
福島市
Qytet
noform
Pamje nga qyteti Fukushima
Flamuri_figura
Flamuri i Fukushimës
Vendndodhja
Fukushima is located in Japoni
Fukushima
Fukushima

Koordinatat: 37°46′V 140°28′L / 37.767°V 140.467°L / 37.767; 140.467

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Tōhoku
Kryetari i Bashkisë Kaori Kobayashi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 767.72 km2
Popullsia 291,582 banorë
Dendësia 380 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1589
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë(UTC+9)
Faqja Zyrtare Uebfaqja zyrtare

Fukushima (Japonisht: 福島市) është qytet në Japoni. Ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Liqenit Inawashiro dhe 285 kilometra në veri të Tokjos.

Sipas vitit 2017, qyteti kishte 291,582 banorë dhe sipërfaqja është 767.72 km².

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Fukushima ka klimë subtropikale, sidoqoftë malet që ndodhen në kufirin perëndimor të qytetit kanë klimë kontinetiale.[1] Muaji më i nxehtë është gushti me temperaturë mesatare 30.4 °C, në një lartësi prej 67 metrash, ndërsa Tsuchiyu Pass në skajin perëndimor të qytetit dhe në një lartësi prej 1,220 metra ka një temperaturë mesatare në gusht prej 21,7 °C. Muaji më i ftohtë është janari, me një temperaturë mesatare të ulët prej -1.8 °C në Fukushimën qendrore dhe -9.0 në Tsuchiyu Pass.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2005 të ardhurat e përgjithshme të të gjithë qytetarëve të Fukushimës arrinin në ¥1,808 trilion. Nga këto të ardhura, 0.8% janë bërë në sektorin primar, 24.1% në sektorin sekondar dhe 80.1% në sektorin terciar.

Të ardhurat në sektorin primar u drejtuan nga ajo nga bujqësia, e cila arriti në ¥8.939 miliardë. Sektori sekondar u drejtua nga prodhimi i përgjithshëm, me të ardhura që arrinin në ¥218.4 miliardë. Industria e shërbimeve kryesoi sektorin terciar me një të ardhur totale prej ¥271.6 miliardë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peel, M. C.; Finlayson, B. L.; McMahon, T. A. (2007). "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. Marrë më 1 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)