Fukushima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fukushima
福島市
Qytet
Pamje nga qyteti Fukushima
Pamje nga qyteti Fukushima
Popullsia
 • Gjithsej291.582
Faqja zyrtareUebfaqja zyrtare

Fukushima (Japonisht: 福島市) është qytet në Japoni. Ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Liqenit Inawashiro dhe 285 kilometra në veri të Tokjos.

Sipas vitit 2017, qyteti kishte 291,582 banorë dhe sipërfaqja është 767.72 km².

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Fukushima ka klimë subtropikale, sidoqoftë malet që ndodhen në kufirin perëndimor të qytetit kanë klimë kontinetiale.[1] Muaji më i nxehtë është gushti me temperaturë mesatare 30.4 °C, në një lartësi prej 67 metrash, ndërsa Tsuchiyu Pass në skajin perëndimor të qytetit dhe në një lartësi prej 1,220 metra ka një temperaturë mesatare në gusht prej 21,7 °C. Muaji më i ftohtë është janari, me një temperaturë mesatare të ulët prej -1.8 °C në Fukushimën qendrore dhe -9.0 në Tsuchiyu Pass.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2005 të ardhurat e përgjithshme të të gjithë qytetarëve të Fukushimës arrinin në ¥1,808 trilion. Nga këto të ardhura, 0.8% janë bërë në sektorin primar, 24.1% në sektorin sekondar dhe 80.1% në sektorin terciar.

Të ardhurat në sektorin primar u drejtuan nga ajo nga bujqësia, e cila arriti në ¥8.939 miliardë. Sektori sekondar u drejtua nga prodhimi i përgjithshëm, me të ardhura që arrinin në ¥218.4 miliardë. Industria e shërbimeve kryesoi sektorin terciar me një të ardhur totale prej ¥271.6 miliardë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peel, M. C.; Finlayson, B. L.; McMahon, T. A. (2007). "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. Marrë më 1 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)