Furça e Bojës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Furçë boje

Furça e Bojës apo Furçë boje janë penela të përdorura në kaligrafinë kineze, si dhe në japoneze, koreane dhe vietnameze, të cilat të dyja kanë rrënjë në kaligrafinë kineze.

Ato përdoren gjithashtu në pikturën kineze dhe stile të tjera të pikturës me furça. Furça e bojës u shpik në Kinë rreth vitit 300 p.e.s. Së bashku me gurin e bojës, bojën dhe letrën Xuan, këto katër mjete shkrimi formojnë Katër Thesaret e Studimit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ink brush", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-21, marrë më 2022-12-21