Gërdeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërdeci
Fshat
Gërdeci
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Tiranës
Rrethi: Rrethi i Tiranës
Bashkia: Njësia administrative Vorë
Targat e automjeteve: TR
Përdorimi i stampës

Gerdeci është një fshatNjësinë administrative Vorërrethin e TiranësShqipërisë.[1]. Ndodhet në autostradën Tirane-Durrës me një popullsi prej 3200 banore.

Shpërthimi i municioneve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 15 mars2008 shpërthimi i municioneve shkaktoi një tragjedi të vërtet në këtë fshat. Nga ky incident humben jetën 26 persona dhe shume të tjerë u plagosen.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Marrë më 20 dhjetor 2017.