Gërmadhat e lokalitetit arkeologjik "Stacio Herculana"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e Lokalitetit Arkeologjik Antik 'Stacio Herculana'
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja gushtericë e Lartë dhe e Ulët, Lypjan, Kosovë
Ndërtuar Romake
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 171/67
Nr. i referencës 3032

Gërmadhat e Lokalitetit Arkeologjik Antik 'Stacio Herculana' është një monument i trashëgimisë kulturore në gushtericë e Lartë dhe e Ulët, Lypjan, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 171/67.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]