Gërmadhat e qytetit antik (Petriçi i madh dhe i vogël)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e qytetit antik (Petriçi i madh dhe i vogël)
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Nerodime e Epërme, Ferizaj, Kosovë
Ndërtuar Antikitet i Vonë, Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02-959/67
Nr. i referencës 3033

Gërmadhat e qytetit antik (Petriçi i madh dhe i vogël) ose Kalaja e madhe dhe e vogël në Petriç është një monument i trashëgimisë kulturore në Nerodime e Epërme, Ferizaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 02-959/67.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]