Gështenja e egër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gështenja e egër
Gështenja e egër në park
Gështenja e egër në park
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Ndarja: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Rendi: Sapindales
Familja: Sapindaceae
Gjinia: Aesculus
Emri binominal
Aesculus hippocastanum
L.

Gështenja e egër ose emri gjenerik Aesculus hippocastanum është dru gjethrënës nga familja Sapindaceae.

Përshkrimi i bimës[redakto | redakto tekstin burimor]

Është dru me gjatësi deri në 30 metra me gjethe prej 5 deri në 7 rrema, me lule të bardha ndërsa fryti është i mbështjellur me një lëvore nga ana e jashtme me ferra në të cilat zakonisht ka nga dy kokrra fare të mëdha me një ngjyrë të ndritshme të gështenjës me një shije të idhët.

Vetitë shëruese[redakto | redakto tekstin burimor]

Korja në mjekësinë popullore përdoret për mjekimin e problemeve të tretjes, etheve dhe ftohjes. Ekstrakti nga fryti përmban escin i cili i tonifikon muret e venave dhe e zvogëlon ënjtjen e këmbëve, Lulja e gështenjës së egër përdoret si preparat kundër barkqitjes.

Përdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekstrakti nga fryti i gështenjës së egër në formë të zheles ose kremit përdoret për tonifikimin e venave të këmbës dhe trajtimin e hemoroideve.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Aesculus hippocastanum