Gëzim Kruja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gëzim Kruja.JPG

Gëzim Kruja është një humorist i shquar nga Shkodra.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzim Kruja ka lindur në Shkodër, në vitin 1939. Karrierën humoristike e ka nisur që në moshën 13-vjeçare. Fillimet me Estradën amatore nisin që në kohën kur ishte ushtar më 1958. Më pas vazhdon aktivizimin në vitin 1960 me Estradën profesioniste të Shkodrës. Gëzim Kruja ka mbaruar në vitin 1979 Institutin e Lartë Pedagogjik, dega e Gjuhës dhe Letërsisë në Shkodër. Ka shkruar 15 komedi, 10 recitate, 2 libra me monologë gazmor. Ka interpretuar mbi një mijë role në skeçe të ndryshme dhe ka 52 vite që ushtron profesionin e humoristit. Në vitin 2004 ka marrë titullin “Krenaria e Qytetit”. Në vitin 2005 merr titullin “Naim Frashëri i Artë” dhe në vitin 2010 titullin “Mjeshtër i Madh”.[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qesh e ngjesh.
  • Ju ofroj buzëqeshje.
  • Keni nevojë me qesh.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gëzim Kruja, aktor i merituar i humorit, shkodër.net
  2. ^ "Rrëfimi i Gëzim Krujës: Ëndrra ime për 75-vjetorin e lindjes". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2017. Marrë më 2 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)