Jump to content

Gëzim Qëndro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gëzim Qëndro (Tiranë, 22 dhjetor 1957 - 27 shkurt 2018) ka qenë piktor, regjizor i filmit të animuar, kritik, historian arti shqiptar dhe pedagog në Akademinë e Arteve. Drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve në Shqipëri (Tiranë) nga 1998 - 2002. Njihet mirë si përkthyes i disa teksteve me rëndësi mbi historinë dhe teoritë e artit.[1]

U nda nga jeta më 27 shkurt 2018.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rexhep Ferri: monografi, 2010;
  • Arkeologjia e mëngjesit: përsiatje rreth veprës së piktorit Rexhep Ferri, Tiranë: Dituria, 2012;
  • Gjuha pamore (Pj.1) - Polis, 2013;
  • Heronjtë janë të uritur, Tiranë: Onufri, 2015;
  • Kinostudioja Shqipëria e vjetër, Tiranë: Onufri, 2017
  • Aura kripto-teologjike e trupit politik, Tiranë: Onufri, 2020;

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mesi, Agron (2022). "Gëzim Qëndro dhe nxjerrja në dritë e "Aventurës seminale të gjurmës"". Studime për Artin (18): 154–168.