Jump to content

Gülbahar Hatun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamja e brendshme e varrit në mauzoleumin e Gülbahar në Xhaminë Fatih, Stamboll.

Gülbahar Hatun (osmane: کل بھار نمکرمه خاتون; Gülbahar Namkarma Hatun "Trëndafili i pranverës" dhe "mikpritëse"; vdiq rreth 1492), ishte bashkëshortja (sulltanesha) e Sulltan Mehmedit II dhe nëna e Sulltan Bajezidit II, ishte me origjinë shqiptare (kosovare).

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]