Gülbin Tosun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gülbin Tosun Ünaldı, i njohur më mirë si Gülbin Tosun (lindur më 10 nëntor 1977 në Stambolli), është një prezantuese dhe gazetare televizive turke.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi filloi karrierën e saj si gazetare në Reuters në 1994, ajo u diplomua për gazetari në Universitetin e Stambollit1995 dhe drejtoi programet e lajmeve të CNBC-E dhe Show TV (1995-2001), të Kanal D (2001-2006), nga Skyturk. (2006-2008), nga Bugün TV (2008-2009) dhe nga FOX (që nga shtatori 2009). Tosun është mik me gazetarët turq Nazlı Tolga, Fatih Portakal, Murat Güloğlu, İsmail Küçükkaya, Selçuk Tepeli dhe İrfan Değirmenci . Ajo u martua në vitin 2011 me Atıf Ünaldı në Venecia .