Gülsün Sağlamer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gülsün Sağlamer (lindur në 1945) është një akademike turke.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sağlamer lindi në 1945 në Trabzon. Pas përfundimit të studimeve në vendlindjen e saj, ajo përfundoi studimet master në shkollën e arkitekturës në Universitetin Teknik të Stambollit. Ajo përfundoi studimet e doktoraturës në qendrën e Martinit, në departamentin e Arkitekturës – Universiteti i Kembrixh, Britani e Madhe (1975-1976).[1] Ajo u rikthye në Stamboll. Ajo mori titullin e profesoreshës në 1978. Midis 1993-1995 ajo ishte profesoreshë me kohë të pjesshme pranë Universitetit të Belfast në Irlandën e Veriut. [2]

Midis viteve 1996-2004, ajo u zgjodh si rektore e Universitetit Teknik të Stambollit.[3] Ajo ishte rektorja e parë grua në Turqi. Ajo është presidente e Shoqatës Europiane të Rektoreve gra. Midis viteve 2005-2009 ajo u zgjodh në bordin e Shoqatës së Universitetit Europian (EUA). Më vonë ajo u emërua pranë bordit të administratorëve në Universitetin “Kadir Has” si dhe presidente e “Këshillit për Teknologjinë në Turqi”. [4]Momentalisht është pjesë e bordit të redaksisë së botimit periodik “Open House”.

Ajo është një prej tre grave turke akademike në librin e Oksfordit “Gratë shkencëtare: refleksione mbi sfidat dhe të thyerit të kufinjve” nga Magdoina Hargittai.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ European Woman Rectors official page
  2. ^ Who's who page (turqisht)
  3. ^ İstanbul technical University page (turqisht)
  4. ^ University of Massaachuttes Press
  5. ^ Hürriyet newspaper (turqisht)