G-Bani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
G-BANI
Emri: Arban
Mbiemri: Përlala
Lindi më: 07 korrik, 1981
Vendlindja: Pukë

Arban "Bani" Përlala, më mirë i njohur me pseudonimin e tij G-Bani (Xhi Bani), është një performues i zhanrit Rap, shkrimtar dhe aktor.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografia përsonale
I lindur me 07 korrik, 1981, në rrethin e Pukës. Fëmijërinë e kaloi në qytetin e Rrubikut të rrethit të Mirditës, nga ku dhe e kanë origjinën pridërit e tij. Në moshën 13-vjeçare emigroi në Greqi dhe qysh prej vitit 2006 banon në Suedi.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

• 2005: Midis meje dhe vet’vetes – Bass Records
• 2008: Punë të pastra – EMI Music Greece – Horizon Records

• 2015: De e bra – Spinnup.com

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

• 2001, 2002, 2003: Δέκα Λεπτά Κήρυγμα – MEGA Channel

• 2006: Mikres Oduseies – Minimal Films & Hellenic RadioTelevision

• 2011: Nje e Hënë e pazakontë (Not an ordinary Monday) – Red Helicopter Film

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]