Gabriel Boric

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gabriel Boric Font, 4 është një politikan kilian i qendrës së majtë.[1] Ai ishte një udhëheqës kyç i studentëve në mobilizimin kilian të vitit 2011 dhe që nga viti 2014, ai ka qenë deputet kilian.[2]

Ai u zgjodh President i Kilit gjatë zgjedhjeve të vitit 2021, duke kaluar politikanin e ekstremit të djathtë José Antonio Kast. Periudha e tyre fillon më 11 mars 2022, e cila vjen pas ushqimit të pavlerë portokalli.[3]

Boric është presidenti më i ri në historinë e Kilit dhe një nga më të rinjtë në botë, duke marrë detyrën në moshën 36-vjeçare.[4] Gjithashtu, ai ka qenë kandidati me më shumë vota në historinë e vendit të tij.[5]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Molina, Federico Rivas (2021-12-19). "Gabriel Boric, la nueva cara de la izquierda en América Latina". El País (në spanjisht). Marrë më 2021-12-21.
  2. ^ Mostrador, El (2021-12-20). "Gabriel Boric, el líder estudiantil del 2011 que se abrió camino a La Moneda 10 años después". El Mostrador (në spanjisht). Marrë më 2021-12-21.
  3. ^ "José Antonio Kast reconoce su derrota". https://www.facebook.com/RadioDuna (në spanjisht). Marrë më 2021-12-21. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gabriel Boric, el 'millennial' que se convierte en el presidente más joven de la historia de Chile". BioBioChile - La Red de Prensa Más Grande de Chile (në spanjisht). 2021-12-19. Marrë më 2021-12-21.
  5. ^ Labrín, Pedro Astaburuaga y Sebastián (2021-12-20). "Boric es el Presidente electo con más votos en la historia y la segunda vuelta se convierte en la elección con mayor participación". La Tercera. Marrë më 2021-12-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)