Gaia Zucchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gaia Zucchi
U lind në
Gaia Zucchi

27 mars 1970
KombësiaItaliane
TitulliGaia Zucchi

Gaia Zucchi është një aktore italiane e lindur më 27 mars 1970Romë, Itali.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gaia Zucchi ka lindur në Romë në vitin 1970 dhe gëzon origjinë aristokratike nga ana e nënës së saj.

Ajo u diplomua në Centro Sperimentale di Cinematografia, ku kishte mësues Gloiarda Sapienza dhe Arrilio Corsini. Në të njëjtën kohë u diplomua për psikologji.[1]

Në vitin 2023 ajo botoi një roman autobiografik, La vicina di Zeffirelli (Fqinji i Zeffirelli-t), i cili përshkruan miqësinë që kishte me regjisorin Franco Zeffirelli.[2][3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Plagio (1989), dir. Cinzia TH Torrini
 • Nessuno mi crede (1992), dir. Anna Carlucci
 • Est (1993) (short), dir. F. Brizzi
 • Caso Banderbit (1994) (short), dir. N. Nimica
 • Muccino Muccina (1994) (short), dir. G. Petitto
 • Peggio di così si muore (1995), dir. Marcello Cesena
 • Fermo posta Tinto Brass (1995), dir. Tinto Brass
 • Bits and Pieces (1996), dir. Antonello Grimaldi
 • Il tocco: la sfida (1997), dir. Enrico Coletti
Gaia Zucchi, Pisa, shtatori 2023.
 • I volontari (1998), dir. D. Costanzo
 • Per sempre (2003), dir. Alessandro Di Robilant
 • Carrozzelle felici (2003) (short), dir. Walter Garibaldi
 • Rabbia in pugno (2012), dir. Stefano Calvagna
 • Come un fiore (2023) (short), dir. Benedicta Boccoli
 • Jerry e Tom (2023), dir. Gianluca Ansanelli

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gaia Zucchi. L'amore per la recitazione di un'attrice psicologa
 2. ^ Redazione (27 shkurt 2023). "La vicina di Zeffirelli: l'autobiografia dell'attrice Gaia Zucchi raccontata attraverso l'amicizia con il famoso regista" (në italisht). gazzettadimilano.it. Marrë më 17 shtator 2023.
 3. ^ Federica Gualdani (26 korrik 2023). ""La vicina di Zeffirelli" a Cesenatico: Gaia Zucchi si racconta" (në italisht). livingcesenatico.it. Marrë më 17 shtator 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.