Piza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pisa)
Jump to navigation Jump to search
Piza
Italisht : Pisa
Qytet
noform
Pamje nga Piza
Vendndodhja
Piza is located in Itali
Piza
Piza

Koordinatat: 43°43′V 10°24′L / 43.717°V 10.400°L / 43.717; 10.400

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Piza
Kryetari i Bashkisë Marco Filippeschi
Partia Partia Demokratike e Italisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 185 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 88,332 banorë
Dendësia 477.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Pisani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 56100
Prefiksi 050
Shenjti mbrojtës Shën Ranieri
Dita e shenjtit 17 qershor
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare


Piza (italisht: Pisa) është një qytet në Itali. Piza është kryeqendra e Provincës Piza dhe ka rreth 88 000 banorë. Qyteti është i njohur për kullën e saj: Kulla e pjerrët e Pizës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna i gjashtë më i populluar në Toskana, qyteti është pjesë e një territori i krahinës me karakteristika të ngjashme (të quajtur "zona e Pizës"), i cili me komunat fqinje të Calci, shtëpi në fermë, San Giuliano Terme dhe Vecchiano dhe Vicopisano, të merrni për të numëruar disa 190,000 banorët përhapur mbi rreth 475 km ². Ajo është gjithashtu një kulm i të ashtuquajturit "trekëndësh industriale" të formuar nga qytetet e Livorno, Pizës dhe Collesalvetti, popullsia e të cilit arrin në mbi 260,000 njerëz në gati 400 km ².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]