Galen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galen of Pergamon
Portreti i shekullit të tetëmbëdhjetë nga Georg Paul Busch
U lind nëShtator 129 ES
Vdiqc. 210 ES
TitulliMjek

Aelius Galenus ose Klaudius Galenus (greqisht: Κλαύδιος Γαληνός, 129 shtator - 200), shpesh anglizuar si Galen dhe më mirë i njohur si Galen nga Pergamoni, ishte një mjek grek, kirurg dhe filozof në Perandorinë Romake.[1][2][3] Ndoshta më i arrituri nga të gjithë hulumtuesit mjekësorë të antikitetit, Galeni ndikoi në zhvillimin e disiplinave të ndryshme shkencore, duke përfshirë anatominë, fiziologjinë, patologjinë, farmakologjinë, neurologjinën, filozofinë dhe logjikën .

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Life, death, and entertainment in the Roman Empire. David Stone Potter, D. J. Mattingly (1999). University of Michigan Press. p. 63. ISBN 0-472-08568-9
  2. ^ "Galen on bloodletting: a study of the origins, development, and validity of his opinions, with a translation of the three works". Peter Brain, Galen (1986). Cambridge University Press. p.1. ISBN 0-521-32085-2
  3. ^ Nutton Vivian (1973). "The Chronology of Galen's Early Career". Classical Quarterly. 23 (1): 158–171. doi:10.1017/S0009838800036600. PMID 11624046