Gara Garayev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gara Garayev
Qara Qarayev
Stamps of Azerbaijan, 1998-518.jpg
Gara Garayev në pullën postare
Informacione
EmriGara Abulfaz oghlu Garayev
LindjaShkurt 5, 1918(1918-02-05)
Baku, RSS e Azerbajxhanit
VdekjaMaj 13, 1982 (64 vjeç)
Moskë, Bashkimi Sovjetik
Zhanriklasik
Profesion(e)kompozitor, dirigjent
Vite aktiv44 vite

Gara Abulfaz oghlu Garayev (azerbajxhanisht: Qara Əbülfəz oğlu Qarayev, 5 shkurt, më 1918, në Baku – maj 13, 1982 në Moskë), emri i të cilit gjithashtu është shqiptuar si Qara Qarayev ose Kara [Abulfazoviç] Karayev, ishte një kompozitor i shquar azerbajxhanas i periudhës Sovjetike. Garayev shkroi gati 110 pjesë muzikore,[1] duke përfshirë këngë për baletin, operën, simfonike dhe dhomat standarte, solo për piano, kantata, këngë, dhe Marshime, dhe u bë i njohur jo vetëm në Azerbajxhan RSS , por edhe në pjesën tjetër të Bashkimit Sovjetik dhe në mbarë botën.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Azad Sharifov. "Remembering Gara Garayev: A Legend in His Own Time - 80th Jubilee", in Azerbaijan International, Vol. 6:3 (Autumn 1998), pp. 24-32
  2. ^ Neil Edmunds. Soviet Music and Society Under Lenin and Stalin: The Baton and Sickle, Routledge, p. 222, ISBN 0-415-30219-6