Gaston Doumergue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gaston Doumergue
Presidenti i 13-të i Francës
Në detyrë
13 qershor 1924 – 13 qershor 1931
Paraprirë ngaAleksandre Millerand
Pasuar ngaPaul Doumer
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
3 gusht 1914 – 26 gusht 1914
Paraprirë ngaRené Viviani
Pasuar ngaThéophile Delcassé
Ministër i Arsimit
Në detyrë
4 janar 1908 – 13 nëntor 1910
Paraprirë ngaAristide Briand
Pasuar ngaMaurice Faure
Të dhëna vetjake
U lind më1 gusht 1863
Aigues-Vives, Francë
Vdiq më18 qershor 1937
Aigues-Vives, Francë
Bashkëshortja/etJeanne-Marie Doumergue

Pierre-Paul-Henri-Gaston Doumergue (1 gusht 1863 - 18 qershor 1937) ishte politikanë francezë. Më 13 qershor 1924, Doumergue u zgjodh si presidenti i 13-të i Francës, i cili ishte i vetmi protestant në këtë pozitë. Ai e mbajti këtë pozitë deri më 13 qershor 1931. Ai ishte beqar kur u zgjodh presiden dhe u bë presidenti i parë i Francës i cili u martua në zyrë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sciolino, Elaine (3 shkurt 2008). "French Leader and Ex-Model Wed in Quiet Ceremony". New York Times. Marrë më 2008-08-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)