Gaz-hanja (depo e gazit)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gaz-Hanja ishte depo në kohën e Perandorisë Osmane, me një hapsirë mjaft të madhe, e ndërtuar prej tullave të pjekura dhe e mbuluar prej tjegullave, që shërbente për ruajtjen e gazit. Ky objekt ndodhej në hapsirën përtej Lumit të Stanishorit në të majtë rrugës për Bujanoc. Nga ky objekt e ka marrë emrin dhe një nënlagje e Gjilanit. Gaz-Hanja ka qëndruar për një kohë pas përfundimit të Luftës së dytë botërore, kur edhe është rrënuar për nevojat e objektit të ish-ndërmarrjes shoqërore " Mlladost-i".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Selmani, Aliriza. Gjilani qendër e anamoravës nga themelimi deri në gjysmën e parë të shekullit XX. Gjilan: Lidhja e Histrorianëve të Kosovës "Ali Hadri". fq. 126. ISBN 978-9951-621-04-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)