Gazmend Çitaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gazmend Çitaku është fotograf, botues dhe librar shqiptar nga Mali i Zi.[1] Arkivuar 7 korrik 2017 tek Wayback Machine

Ka lindur më 4 dhjetor 1970 në Skënderaj, Kosovë, ndërsa jeton dhe punon në Ulqin, Mali i Zi. Është anëtar i Universum Academy of Switzerland[1] Bashkimit të Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi[2], Qendrës Mediterane të Fotografisë dhe Asociacionit Ulqini.[3][4]

www.gazmendcitaku.wordpress.comVeprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazmend Çitaku është autor i këtyre veprave:

  • Čudesne priče iz Ulcinja (Legende), Izdanje PLIMA, Ulcinj, 2017, ISBN 978-86-85727-62-7 [5]
  • Tregime të çuditshme nga Ulqini (Legjenda), Prozë, Botoi Diti&Oli Ulqin, 2017 ISBN 978-9940-661-16-8 [6]
  • Urlaub in Ulqini 1959 - Alfred Wollner, Monografi e fotografive dokumentare, Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012
  • Fotoalbum i Ulqinit 2, Monografi me fotografi dokumentare, Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2009
  • Abetare për fëmijët e kopshteve, Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2008
  • Servantesi në Ulqin, Film dokumentar, 2005
  • Fotoalbum i Ulqinit, Monografi me fotografi dokumentare, Bashkimi i Krijuesve shqiptar në Mal të Zi, Ulqin, 2004

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]