Jump to content

Geena Davis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geena Davis
U lind në21 janar 1956
Kombësiaamerikane
TitulliGeena Davis në ndarjen e çmimeve oscar më 1989.

Virginia Elizabeth “Geena” Davis është aktore amerikane, e lindur më 21 janar 1956Warehem, Massachusetts, ShBA.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ardhjes në New York fillimisht punësohet si modele. Gjatë punës bie në sy nga regjisori Sydney Pollack i cili e angazhon si debytante në komedinë Tootsie1982. Pastaj i fiton role në disa seri të pasuksesshme: Buffalo Bill dhe Sara. Popullarizohet me rolet në filmin horor The fly dhe në komedinë Beetlejuice, ndërsa me filimin The Accidental Tourist (1988) e fiton çmimin Oscar për rol dytësor. Pastaj vijnë edhe një varg rolesh të suksesshme ku nominohet dhe fiton çmime kinematografike.

Gjurmët e duarve të Geena Davis në parkun The Great Movie RideWalt Disney World's Disney's Hollywood Studios

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është martuar katër herë me: Richard Emmolo (1982-1983) punëtor restoranesh, Jeff Goldblum (1987-1990) aktor, Renny Harlin (1993-1998) regjisor, Reza Jarrahy (2001-) dhe bashkëshorti me të cilin jeton sot është Dr. Reza Jarrahy (2001), me të cilin ka tre fëmijë.

Filmografia e zgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Notesi
1983–1984 Buffalo Bill Wendy Killian epizodi i 26 - të
1983 Knight Rider Grace Fallon Episode: "K.I.T.T. The Cat"
1984 Family Ties Karen Nicholson epizoda e 3 - të
1984 Riptide Dr. Melba Bozinsky Epizoda: "Raiders of the Lost Sub"
1985 Sara Sara McKenna epizoda e 13 - të
1985 Remington Steele Sandy Dalrymple Epizoda: "Steele in the Chips"
2000–2001 The Geena Davis Show Teddie Cochran 22 episodes
2003 Will & Grace Janet Adler Episoda: "The Accidental Tsuris"
2005–2006 Commander in Chief President Mackenzie Allen epizoda e 19
2012 Coma Dr. Agnetta Lindquist epizoda 2 - të


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geena Davis tek IMDb