Jeff Goldblum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Ka probleme me shkronjat shqipe;derisa të rregullohet nuk konsiderohet shqip sepse i mungojnë germat "ë". Gjithashtu duhen sistemuar referencat.
Jeff Goldblum
U lind në (1952-10-22) 22 tetor 1952 (71 vjeç)
KombësiaAmerikan
TitulliXhef në vitin 1995

Jeffrey Lynn Jeff Goldblum ka lindur me 22 tetor 1952[2] është aktor Amerikan, I cili ka luajtur ne shumë filma disa prej tyre kanë qenë te sukseshem në box oficce si filmat Jurassic Park,The Fly dhe Independence Day,Cat and Dog etj... Po asht Xhef ka luajtur në dIsa seriale të njohura amerikane si Law & Order: Criminal Intent, Xheff ka filluar karieren si aktor gjate viteve te 70' dhe ka marr pjese ne disa dublime por me se shumti është i njohur në rolin e Dr. Ian Malcolm në serit e filmit Jurassic Park.

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhef ka lindur në Pittsburgh,PennsylvaniaSh.B.A-ve ai ishte biri i një mjeku[2], Familja e tij ishte me origjinë hebreje e cila kishte emirguar nga AustriaSh.B.A Xhef kishte nje motër dhe dy vëllezër me të vjetër njëri prej tyre vdiq në moshë 23 vjeçare[3].

Në fëmijërin e tij ai kishte qenë besimtarë i devotshëm hebre dhe mirrte pjesë ne ritet fetare në një Sinagogë otrodokse hebraike[4]

Në moshën 17 vjeçare Xhef filloi të studionte akrimin në Neighborhood Playhouse School of the Theatre[5] ku pati edhe përkrahjen e prinderve, gjatë studimeve ai u shqua edhe si muzikant dhe luante ne piano dhe instrumente tjera dhe ai ishte nën drejtimin e profesorit dhe aktorit të njohur Sanford Meisner[6]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3034974/Jeff-Goldblum-s-wife-Emilie-Livingston-shows-growing-bump-workout-gear.html
  2. ^ a b http://www.imdb.com/name/nm0000156/
  3. ^ http://www.ft.com/cms/s/2/81858de6-263d-11e3-8ef6-00144feab7de.htmlFT Magazine nje intervist te dhënë te aktorit më 29 dhjetor 2013
  4. ^ http://www.jewishjournal.com/the_ticket/item/jeff_goldblum_goes_to_the_head_of_the_class Jewish Journal 10 shtator 2012
  5. ^ http://www.biography.com/people/jeff-goldblum-21196607#synopsis
  6. ^ http://www.biography.com/people/jeff-goldblum-21196607