Gela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gela
Qytet
noform
Pamje nga Gela
Vendndodhja
Gela is located in Itali
Gela
Gela

Koordinatat: 37°4′0″V 14°15′0″L / 37.06667°V 14.25000°L / 37.06667; 14.25000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sicilia
Provinca Caltanissetta
Kryetari i Bashkisë Domenico Messinese
Partia Partia Demokratike e Italisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 185 km2
Popullsia 88,332 banorë
Dendësia 477.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Gelesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 93012
Prefiksi 0933
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Koordinatat 37° 4′ 0″ Veri

14° 15′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare Faqja zyrtare


Gela (72.384 banore) është një qytet në jug të Italisë, Sicili. Kjo ishte një koloni greke, e themeluar në vitin 689 para Krishtit nga njerëz të cilët erdhën nga ishulli i Rodosit dhe Kretë. Ajo u shkatërrua në 282 para Krishtit nga Mamertines, një ushtri e ushtarëve mercenarë në shërbim të Sirakuzë[1].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Emanuele Zuppardo-Salvatore PiccoloTerra Mater: sulle Sponde del Gela greco, Betania Editrice, Caltanissetta (2005).

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]