General Atomics MQ-1 Predator

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një MQ-1 i Forcave Ajrore të SHBA-së i armatosur me raketa AGM-114 Hellfire.

General Atomics MQ-1 Predator (shpesh i referuar si droni Predator) është një avion amerikan i pilotuar nga distanca (RPA) i ndërtuar nga General Atomics që u përdor kryesisht nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF) dhe Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA). I konceptuar në fillim të viteve 1990 për role zbulimi ajror dhe vëzhgimi përpara, Predator mbart kamera dhe sensorë të tjerë. Ai u modifikua dhe u modernizua për të mbajtur dhe gjuajtur dy raketa AGM-114 Hellfire ose municione të tjera. Avioni hyri në shërbim në vitin 1995 dhe pati luftime në luftën në Afganistan, Pakistan, ndërhyrjen e NATO-s në Bosnje, bombardimin e NATO-s në Jugosllavi, Luftën e Irakut, Jemenin, luftën civile të Libisë 2011, ndërhyrjen e 2014 në Siri dhe Somali .

USAF e përshkruan Predatorin si një UAS MASHKULL "Tier II" (sistem avionësh pa pilot me lartësi mesatare, me qëndrueshmëri të gjatë). UAS përbëhet nga katër avionë ose "mjete ajrore" me sensorë, një stacion kontrolli tokësor (GCS) dhe një paketë kryesore komunikimi me lidhje satelitore. I mundësuar nga një motor Rotax dhe i drejtuar nga një helikë, mjeti ajror mund të fluturojë deri në 400nmi (740km) drejt një objektivi, duke ecur sipër kokës për 14 orë dhe më pas të kthehet në bazën e tij.

MQ-1 Predator ishte avioni kryesor i pilotuar nga distanca i përdorur për operacione sulmuese nga USAF dhe CIA në Afganistan dhe zonat fisnore pakistaneze nga viti 2001 deri në prezantimin e MQ-9 Reaper; është vendosur edhe diku tjetër. Për shkak se përdorimet fyese të Predator janë klasifikuar nga SHBA, zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë raportuar një vlerësim për aftësitë e inteligjencës dhe mbledhjes së zbulimit të RPA-ve, por nuk pranuan të diskutojnë publikisht përdorimin e tyre sulmues. Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara e tërhoqën Predatorin në 2018, duke e zëvendësuar atë me Reaper.[1]

Aplikimet civile për dronët kanë përfshirë zbatimin e kufirit dhe studimet shkencore, si dhe për të monitoruar drejtimin e erës dhe karakteristikat e tjera të zjarreve të mëdha në pyje (si p.sh. droni që u përdor nga Garda Kombëtare Ajrore e Kalifornisë në Gusht 2013 Rim Fire).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U.S. Air Force Ends Predator Operations. Aviation International News. 13 March 2018.