Jump to content

General Atomics MQ-9 Reaper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MQ-9A Reaper i Forcës Ajrore të SHBA i armatosur me një Paveway dhe 2 raketa AGM-114 Hellfire.

General Atomics MQ-9 Reaper (nganjëherë i quajtur Predator B) është një mjet ajror pa pilot (UAV) i aftë për operacione fluturimi të kontrolluara nga distanca ose autonome, i zhvilluar nga General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) kryesisht për Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF). MQ-9 dhe UAV-të e tjera referohen si Automjete/Aeroplanë të Pilotuar nga Distanca (RPV/RPA) nga USAF për të treguar kontrollin tokësor nga njerëzit.[1][2]

MQ-9 është një aeroplan më i madh, më i rëndë dhe më i aftë se aeroplani i mëparshëm General Atomics MQ-1 Predator dhe mund të kontrollohet nga të njëjtat sisteme tokësore. Reaper ka një motor turboprop me 950 kuaj fuqi (712 kW) (krahasuar me motorin me piston 115 kW (86 kW) të Predator). Fuqia më e madhe lejon që Reaper të mbajë 15 herë më shumë ngarkesë municionesh dhe të lundrojë me rreth tre herë shpejtësinë e MQ-1.[3]

Avioni monitorohet dhe kontrollohet nga ekuipazhi ajror në Stacionin e Kontrollit Tokësor (GCS), duke përfshirë përdorimin e armëve. MQ-9 është UAV-ja e parë gjuetare-vrasëse e krijuar për mbikqyrje me qëndrueshmëri të gjatë dhe në lartësi të madhe. Në vitin 2006, Shefi i Shtabit të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara, gjenerali T. Michael Moseley tha: "Ne kemi kaluar nga përdorimi i UAV-ve kryesisht në rolet e inteligjencës, mbikëqyrjes dhe zbulimit përpara Operacionit Liria e Irakut, në një rol të vërtetë gjuetar-vrasës me Reaper."[4]

USAF operoi mbi 300 MQ-9 Reapers që nga maji 2021.[5] Disa avionë MQ-9 ishin pajisur me përmirësime të pajisjeve për të përmirësuar performancën në "situata luftarake të nivelit të lartë" dhe të gjithë MQ-9-të e rinj do t'i kishin ato përmirësime. 2035 është fundi i parashikuar i jetës së shërbimit të flotës MQ-9. Kostoja mesatare për njësi e një MQ-9 vlerësohet në 30 milion dollarë në dollarë të 2021.[6][7] Reaper përdoret gjithashtu nga Doganat dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA dhe ushtritë e disa vendeve të tjera. MQ-9A është zhvilluar më tej në MQ-9B, të cilat (bazuar në mision dhe ngarkesë) referohen nga General Atomics si SkyGuardian ose SeaGuardian.

  1. ^ Escutia, Sondra (29 tetor 2009). "4 remotely piloted vehicle squadrons stand up at Holloman". US Air Force. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 1 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Peterson, Kyle (16 dhjetor 2009). "You say "drone," I say "remotely piloted"". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2012. Marrë më 1 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Reaper' moniker given to MQ-9 unmanned aerial vehicle". US Air Force. 14 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2011. Marrë më 1 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "'Reaper' moniker given to MQ-9 unmanned aerial vehicle". US Air Force. 14 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2011. Marrë më 1 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Insinna, Valerie (26 maj 2021). "Get ready for another fight over the future of the MQ-9 Reaper". Defense News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Cooper, Helene; Schmitt, Eric (15 mars 2023). "Pentagon chief says he spoke to his Russian counterpart about the drone incident". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Selected Acquisition Report (SAR): MQ-9 UAS Reaper" (PDF). Washington Headquarters Services. Department of Defense. dhjetor 2018. DD-A&T(Q&A)823-424. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)