Jump to content

AGM-114 Hellfire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lockheed Martin AGM-114M Hellfire II.

AGM-114 Hellfire është një raketë amerikane ajër-tokë (AGM) e zhvilluar fillimisht për përdorim kundër mjeteve të blinduara,[1] e zhvilluar më vonë për sulme precize me dron[2] kundër llojeve të tjera të objektivave, veçanërisht objektivave me vlerë të lartë.[3] Fillimisht u zhvillua me emrin "Heliborne laser, fire-and-forget raketë", gjë që çoi në emrin e folur "Hellfire" që përfundimisht u bë emri zyrtar i raketës.[4] Ai ka një aftësi me shumë misione, me shumë objektiva për goditje me saktësi dhe mund të lëshohet nga platforma të shumta ajrore, detare dhe tokësore, duke përfshirë MQ-1 Predator dhe MQ-9 Reaper. Raketa Hellfire është arma kryesore me precizion ajër-tokë e klasit 45 kg për forcat e armatosura të Shteteve të Bashkuara dhe shumë kombeve të tjera. Gjithashtu është vendosur në platforma sipërfaqësore në rolet tokë-tokë dhe tokë-ajër.[5]

  1. ^ "AGM-114 Hellfire". Military.com. Marrë më 26 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ayman al-Zawahiri: Taking down a terrorist". The Times of India. India. 3 gush 2022. Marrë më 3 gush 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hallion, Richard P. (2018). "Chapter 4: Science, Technology and Air Warfare". përmbledhur nga Olsen, John Andreas (red.). Routledge Handbook of Air Power. Routledge. fq. 52. ISBN 978-1-315-20813-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "World Missile Yearbook". Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Flight International, 14 March 1974.
  5. ^ J. FREEDBERG JR., SYDNEY (10 korrik 2018). "Army Anti-Aircraft Stryker Can Kill Tanks Too". breakingdefense.com. Breaking Defense. Marrë më 1 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)