Jump to content

George Stinney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

George Stinney Jr. (21 tetor 1929 - 16 qershor 1944), ishte një djalë afrikano-amerikan , i cili në moshën 14 vjeçare u dënua, në një proces më vonë u lirua si një gjyq i padrejtë dhe u ekzekutua, për vrasjen e dy të rinjve. vajzat e bardha në mars 1944 - Betty June Binnicker, 11 vjeç, dhe Mary Emma Thames, 7 vjeç - në qytetin e tij të lindjes , Alcolu, Karolina e Jugut . Ai u dënua, u dënua me vdekje dhe u ekzekutua me karrige elektrike në qershor 1944, duke u bërë kështu amerikani më i ri me një datë të saktë të lindjes të konfirmuar se ishte dënuar me vdekje dhe ekzekutuar në shekullin e 20-të.

George Stinney7
George Stinney Jr.
U lind në(1929-10-21)tetor 21, 1929
Pinewood, South Carolina, U.S.
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Shkaku i vdekjesEkzekutimi me goditje elektrike
Vendi i prehjesVarrezat e Kishës Baptiste të Kalvarit, Paxville, South Carolina, U.S.
Monumente për të
Njohur përDuke qenë ekzekutuar gabimisht
DënimiVdekje
Statusi penalEkzekutuar 16 Qershor 1944

• Denimi u lirua

16 Dhjetor 2014

Një rishqyrtim i çështjes së Stinney filloi në 2004 dhe disa individë dhe Shkolla e Drejtësisë e Universitetit Northeastern kërkuan një rishikim gjyqësor. Dënimi për vrasjen e Stinney u lirua në vitin 2014, shtatëdhjetë vjet pasi ai u ekzekutua, me një gjykatë të Karolinës së Jugut që vendosi se ai nuk kishte marrë një gjykim të drejtë, dhe kështu ishte ekzekutuar gabimisht . Një aktgjykim i zbrazur "i vendos palët në pozitën që nuk është zhvilluar fare gjykim; kështu që një vendim i zbrazur nuk ka fuqi apo efekt të mëtejshëm."

Vrasjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vrasjet e Betty Binnicker dhe Mary Thames
Datamars 22, 1944; 80 vite më parë (1944-03-22)

Sfondi i rastit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

George Stinney

Memorial i George Stinney, Alcolu, Karolina e Jugut

  1. ^ Stampa:Cite ueb
  2. ^ in-alcolu-girls-murders/article_2b2069f0-2933-11e8-9997-7b67df562df5.html "Dalojnë detaje të reja rreth një të dyshuari alternativ për vrasjet e vajzave Alcolu". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]