Gërmadhat Antike (Stacioni Rrugor Ad-quintum)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Germadhat Antike (stacioni Rrugor Ad-quintum)
Gërmadhat Antike (Stacioni Rrugor Ad-quintum) is located in Shqipëria
Gërmadhat Antike (Stacioni Rrugor Ad-quintum)
Germadhat Antike (stacioni Rrugor Ad-quintum) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Bradashesh, Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Koordinatat 41°05′38″V 20°00′54″L / 41.093889°V 20.015°L / 41.093889; 20.015Koordinatat: 41°05′38″V 20°00′54″L / 41.093889°V 20.015°L / 41.093889; 20.015
Ndërtuar Shek. II –III e.s
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15 .01.1963
Nr. i referencës EL028
Tipologjia Terme antike

Germadhat Antike (stacioni Rrugor Ad-quintum) është një monument i trashëgimisë kulturore në Bradashesh, rrethi i Elbasanit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6 më 15 .01.1963". Kompleks arkitekturor romak i gjusmes së dytë të shekullit të dytë dhe gjusemes së parë të shekullit të tretë të e.r. Përbëhet nga 25 metra, gjerësi 11 metra. Ka dhomat e zhveshjes (lat : apodyterium) e ujit të freskët dhe ujit të vaket.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 shtator 2018. Marrë më 17 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]