Germaine Greer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Germaine Greer
Germaine Greer në vitin 2013
U lind në29 Janar 1939
KombësiaAustraliane
ShtetësiaAngleze
ShkollimiUniversity of Melbourne
Vite aktiviteti1970-
OrganizataFeminizmi
Njohur përAktiviste
Vepra të shquara
The Eunuch Femra, 1970

Germaine Greer (/ ɡrɪər /; lindur më 29 Janar 1939) është një shkrimtare dhe intelektuale australiane, e konsideruar si një nga zërat më të mëdhenj të lëvizjes feministe të valës së dytë në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Ajo jeton në Mbretërinë e Bashkuar, ku ka mbajtur postë akademike, të specializuar në letërsinë angleze, në Universitetin e Warwick dhe Kolegjin Newnham, Kembrixh.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Idetë e Greer kanë krijuar polemika që nga libri i saj i parë, The Eunuch Femra 1970, e bëri atë një emër të familjes. Një libër më i shituri ndërkombëtar dhe një tekst ujëmbledhës në lëvizjen feministe, libri ofroi një dekonstruktim sistematik të ideve si grua dhe feminitet, duke argumentuar se gratë janë të detyruara të marrin role të nënshtruara në shoqëri për të përmbushur fantazitë mashkullore të asaj që një grua nënkupton.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 24 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://www.cabinetmagazine.org/issues/57/winant.php