Germaine Greer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Germaine Greer
Germaine Greer, 28 October 2013.jpg
Germaine Greer në vitin 2013
Lindi më 29 Janar 1939
Vendlindja Melbourne, Australi
Kombësia Australiane
Nënshtetësia Angleze
Shkolla e kryer University of Melbourne
Vitet aktiv 1970-
Organizata Feminizmi
E njohur për  Aktiviste
Vepra të njohura The Eunuch Femra, 1970
Qyteti ku jeton Essex, Angli

Germaine Greer (/ ɡrɪər /; lindur më 29 Janar 1939) është një shkrimtare dhe intelektuale australiane, e konsideruar si një nga zërat më të mëdhenj të lëvizjes feministe të valës së dytë në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Ajo jeton në Mbretërinë e Bashkuar, ku ka mbajtur postë akademike, të specializuar në letërsinë angleze, në Universitetin e Warwick dhe Kolegjin Newnham, Kembrixh.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Idetë e Greer kanë krijuar polemika që nga libri i saj i parë, The Eunuch Femra 1970, e bëri atë një emër të familjes. Një libër më i shituri ndërkombëtar dhe një tekst ujëmbledhës në lëvizjen feministe, libri ofroi një dekonstruktim sistematik të ideve si grua dhe feminitet, duke argumentuar se gratë janë të detyruara të marrin role të nënshtruara në shoqëri për të përmbushur fantazitë mashkullore të asaj që një grua nënkupton.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]