Jump to content

Ghena Dimitrova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ghena Dimitrova
U lind në(1941-05-06)maj 6, 1941
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ProfesioniOpera singer (soprano)

Ghena Dimitrova (bullgarisht: Гeна Димитpова) (6 maj 1941 - 11 qershor 2005) ishte një soprano operistike bullgare.[1] Zëri i saj ishte i njohur për fuqinë dhe shtrirjen e tij të përdorur në rolet operacionale si Turandot në një karrierë që zgjati katër dekada.[2][3]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ghena Dimitrova ka lindur në fshatin bullgar Beglezh, rreth 25 kilometra nga Pleven, në vitin 1941. Ajo filloi të këndonte në korin e shkollës dhe zëri i saj i fuqishëm çoi në ofrimin e një vendi në Konservatorin e Sofjes duke studiuar nën kujdesin e Christo Brambarov midis viteve 1959 dhe 1964. Ndërsa ajo fillimisht u klasifikua si një mezoparreso, ajo u njoh si soprano në vitin e saj të dytë.

Pasi mbaroi studimet e saj në Konservatorin e Sofjes, ajo filloi të mësonte këngën. Zbulimi i saj erdhi në vitin 1967 si Abigaille në një prodhim të Operës Kombëtare Bullgare të Nabucco të Giuseppe Verdi, pasi disa soprano të tjerë u larguan.

Karriera Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimitrova fitoi Konkursin Ndërkombëtar të Këngës në Sofje në vitin 1970, duke përfshirë një kurs studimi në Scuola di Perfezionamento të La Scala. Ajo bëri debutimin e saj italian si Turandot në Treviso në vitin 1975 dhe studioi të njëjtin rol për debutimin e saj të 1983 La Scala, përballë tenorit Plácido Domingo në prodhimin madhështor të Franco Zeffirellit. Turandot e saj është ruajtur edhe në një video të prodhimit Arena di Verona në vitin 1983, me Nicola Martinucci dhe Cecilia Gasdia. Në vitin 1988, ajo bëri debutimin e saj në Metropolitan Opera në Nju Jork duke debutuar të njëjtin rol.

Dimitrova dikur ka thënë për rolin: "Turandot mund të mos jetë pjesa ime e preferuar, por tregon zërin si një avantazh shumë të madh.Mënyra se si është shkruar muzika, ka nevojë për një zë si një trumpet për ta dëgjuar atë drejtë".

Debutimi i saj në Shtetet e Bashkuara ishte në vitin 1981 duke kryer rolin e Elvira në Ernani. Ajo këndoi në Qendrën e Arteve Barbican në La Gioconda të Ponchiellit në vitin 1983, përpara se të bënte debutimin e saj në Covent Garden në të njëjtin vit. Debutimin e saj të rradhës, ajo më vonë ja atribuojë thjeshtë "politikës".

Pasi u tërhoq nga skena në vitin 2001, Dimitrova mbeti aktive duke punuar me këngëtarë të rinj. Një nga studentët më të mirë të saj është sopranoja Elena Baramova.

Dimitrova vdiq në Milano më 11 qershor 2005. Pas vdekjes së saj, qeveria bullgare premtoi të krijonte një fond në emër të saj për premtimin e këngëtarëve të rinj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Blyth, Alan (27 qershor 2005). "Ghena Dimitrova, Obituary". The Guardian. Marrë më 6 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ghena Dimitrova, Obituary". The Telegraph. 13 qershor 2005. Marrë më 6 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Associated Press (13 qershor 2005). "Ghena Dimitrova, 64, Soprano Known for Powerful Voice, Is Dead". The New York Times. Marrë më 6 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]